جزییات دریافت حقوق بازنشستگی با بیمه دانشجویی

به گزارش وبلاگ هنردوستان، قائم مقام سازمان تامین اجتماعی نحوه برخورداری از بیمه دانشجویی تامین اجتماعی را تشریح کرد.

جزییات دریافت حقوق بازنشستگی با بیمه دانشجویی

به گزارش وبلاگ هنردوستان، محمدحسن زدا در صفحه اینستاگرامی خود مطالبی ویدئویی تحت عنوان دانستنی های تامین اجتماعی منتشر می نماید و به مرور بعضی قوانین تامین اجتماعی می پردازد.

وی با بیان اینکه امکانی فراهم شده تا دانشجویان نیز بتوانند خود را بیمه نمایند گفت: گاهی سوالاتی پرسیده می گردد مبنی بر اینکه اگر دانشجو دفترچه بیمه داشته و تحت تکفل والدین خود باشند دیگر نیازی به بیمه شدن ندارد؟ پاسخ این است که بهره مندی از دفترچه بیمه تحت تکفل پدر، فقط یک فرصت درمانی است و فرزندان در آینده حقوق بازنشستگی ندارند.

وی اضافه نمود: دانشجویان می توانند برای بیمه کردن خود به صورت کامل به شعب سازمان مراجعه نمایند و از مزایای مختلفی چون مستمری در دوران بازنشستگی بهره مند شوند.

قائم مقام سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه سه مدل بیمه برای دانشجویان وجود دارد گفت: مدل اول با حق بیمه 12 درصدی است و مزایای بازنشستگی دارد. مدل دوم حق بیمه 14 درصدی دارد و شامل خدمات بازنشستگی و فوت می گردد. مدل سوم نیز خدمات بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی را در برمی گیرد.

به گزارش وبلاگ هنردوستان، به منظور تعمیم و گسترش پوشش بیمه به آحاد افراد جامعه و در اجرای بند 7 یک هزار و هشتصد و بیست و دومین صورتجلسه هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی، بخشنامه 685 امور فنی بیمه شدگان این سازمان صادر شد. بر این اساس دانشجویان دانشگاه ها با ارائه کارت دانشجوئی معتبر بر اساس درآمد مبنای پرداخت حق بیمه که از 1 /1 برابر حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار کمتر نخواهد بود، از تاریخ 31/ 06/ 97‬ مشمول مقررات مربوط به قانون بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد قرار داده شده اند و می توانند با بیمه پردازی تحت پوشش این سازمان قرار گیرند.

بر اساس این بخشنامه، چنانچه دانشجو صرفاً به تحصیل اشتغال داشته و تحت تکفل قانونی پدر و یا مادر باشد، بهره مندی وی از خدمات درمانی سازمان تامین اجتماعی به تبع والدین، همزمان با بیمه پردازی در قالب بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد (بیمه دانشجویی) با رعایت سایر شرایط مقرر امکان پذیر خواهد بود.

در ادامه این بخشنامه آمده است: با توجه به اینکه تحصیل شغل تلقی نمی گردد لذا در صورتی که دانشجو طبق ضوابط مربوطه، مشمول دریافت مستمری بازماندگان باشد، پذیرش درخواست و عقد قرارداد با وی همزمان با دریافت مستمری در چارچوب قانون بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد (بیمه دانشجویی) بلامانع است. بدیهی است در سایر موارد، اجرای دقیق ضوابط و مقررات قانون یادشده شامل شرط سنی، دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه و … در مورد این قبیل از افراد الزامی خواهد بود.

نرخ حق بیمه و حمایت های بیمه ای دربیمه دانشجویان تامین اجتماعی، همانند ضوابط بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد خواهد بود. نرخ حق بیمه 14 درصد (12 درصد سهم بیمه شده و 2 درصد سهم دولت) شامل بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی، نرخ حق بیمه 16درصد (14درصد سهم بیمه شده و 2 درصد سهم دولت) شامل بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی و نرخ حق بیمه 20 درصد (18 درصد سهم بیمه شده و 2 درصد سهم دولت) شامل بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "جزییات دریافت حقوق بازنشستگی با بیمه دانشجویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات دریافت حقوق بازنشستگی با بیمه دانشجویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید